Tichetele au devenit un mod de recompensare a angajaţilor din ce în ce mai popular, de aceea mulţi dintre noi trecem lunar prin procedura de înregistrare a acestora în contabilitate. Fenomenul e de înţeles, având în vedere că tichetele de masă au numeroase avantaje fiscale şi nu numai:
· Scutire de la plata taxelor sociale salariale şi patronale
· Deductibilitate de la plata impozitului pe profit
· Facilităţi logistice, tichetele fiind foarte uşor de comandat.
De aceea, am încercat mai jos să facem un mic studiu de caz, menit să ne ajute să înţelegem mai bine paşii pe care îi presupune procedura înregistrării tichetelor în contabilitate.
Conform Legii 142/1998, tichetele de masă trebuie înregistrate în contabilitate pe o poziţie distinctă, denumită Cheltuieli. Să luăm ca exemplu o firmă fictivă – Romtest S.R.L. – şi să încercăm să ilustrăm această procedură.
Starea de fapt:
Societatea Romtest S.R.L. are ca obiect de activitate prestarea de servicii în domeniul turismului, dispunând de un lanţ propriu de hoteluri în mai multe oraşe din ţară. Numărul total de salariaţi pe care îi încadrează cu contract de muncă este de 300. Pe lângă angajaţi, societatea mai are şi 50 de colaboratori.
Pentru îmbunătăţirea relaţiilor de muncă şi pentru motivarea angajaţilor, societatea a hotărât să le ofere tichete de masă atât salariaţilor, cât şi colaboratorilor.
În urma discuţiilor cu un consultant Edenred, societatea a aflat despre prevederea legală conform căreia nu poate acorda tichete colaboratorilor, ci doar angajaţilor cu contract individual de muncă.
După încheierea contractului pentru emiterea de tichete, Edenred a furnizat companiei Romtest lista partenerilor afiliaţi unde acestea pot fi cheltuite pentru achiziţionarea de produse alimentare.
Compania a achiziţionat tichetele de masă şi le-a distribuit propriilor salariaţi în ultima decadă a lunii, pentru luna următoare, respectând astfel prevederile Articolului 9 din normele de aplicare a Legii 142/1998.
Modalitatea de calcul:
Necesarul de tichete a fost calculat în funcţie de:
– numărul de zile lucrătoare din luna următoare: 20 zile lucrătoare
– concediile planificate ale angajaţilor: 1 zi de concediu pentru toti angajaţii, cu ocazia aniversării înfiinţării societăţii
– numărul angajatilor încadraţi cu contract individual de muncă: 300
Aşadar, numărul total de tichete de masă de comandă = (Nr. de zile lucrătoare – Zile de concediu) x Nr. de angajaţi = 19 x 300 = 5 700 tichete
Valoarea nominală a unui tichet este de 9.35 lei => Valoarea nominală totală aferentă comenzii clientului = 53 295 lei
Costul serviciilor de imprimare a tichetelor = 3% din Valoarea nominală = 1 598.85 lei
TVA deductibilă calculată din preţul imprimatelor = 383.724 lei
Soluţia:
În contabilitatea societăţii Romtest se vor înregistra următoarele operaţiuni contabile:
a) achiziţionarea tichetelor de masă de la unitatea emitentă:
% | 401 “Furnizori” | 55 277.57 lei (Valoarea nominală + Costul imprimatelor+TVA) |
5 328 „Alte valori“ | 53 295 lei (Valoarea nominală a tichetelor) | |
628 „Alte cheltuieli cu serviciile executate de terţi “ | 1 598.85 lei (Costul imprimatelor) | |
4 426 „T.V.A. deductibilă ” | 383.724 lei |
b) achitarea facturii reprezentând contravaloarea tichetelor achiziţionate:
401 “Furnizori” | 5 121 „Conturi la bănci în lei“ | 55 277.57 lei |
c) includerea pe cheltuieli a contravalorii tichetelor acordate salariaţilor, în momentul distribuirii acestora:
642 „Cheltuieli cu tichetele de masă acordate salariaţilor“ | 5 328 „Alte valori“ | 53 295 lei (5 700 buc. x 9.35 lei/buc.) |
Începând cu luna iulie 2010, calcularea şi includerea impozitului pe valoarea nominală a tichetelor se face după scăderea contribuţiilor sociale datorate de salariat şi la calcularea impozitului pe venitul din salarii datorat, astfel:
421 „Personal remuneraţii datorate“ | 444 „Impozit pe venituri din salarii“ | Suma aferentă impozitului pe salarii + Suma aferentă impozitului pe valoarea nominală a tichetelor de masă |
Beneficii:
În cazul de faţă, compania Romtest a realizat o economie de 32% faţă de situaţia în care ar fi acordat aceeaşi suma în bani salariaţilor.
De aceea, utilizarea tichetelor ca mijloc de recompensare a salariaţilor poate fi un mod eficient de reducere a cheltuielilor de personal pe seama contribuţiilor salariale.