Incepand cu 07/04/2009 a intrat in vigoare Ordonanta de Urgenta nr. 33 din 1 aprilie 2009 pentru completarea art. 270 din Legea nr. 86/2006 privind Codul vamal al Romaniei.
Contrabanda cu ţigari reprezinta o problema din ce in ce mai preocupanta atat pentru autoritaţile romane, cat şi pentru autoritaţile din celelalte state membre ale Uniunii Europene. Diferenţele de preţ, pentru un pachet de ţigari, din ce in ce mai mari intre Romania, alte ţari europene membre ale Uniunii Europene şi ţarile europene care nu sunt membre ale Uniunii Europene constituie un factor care stimuleaza contrabanda cu ţigari.
Impactul asupra veniturilor bugetului de stat al Romaniei, in contextul calendarului de armonizare a nivelului accizelor la produsele din tutun convenit cu instituţiile comunitare, este unul din ce in ce mai semnificativ. Statul roman nu poate neglija nici impactul pe care contrabanda cu ţigari, atunci cand intrarea pe teritoriul Uniunii Europene se face printr-un punct de frontiera al Romaniei, il are asupra bugetelor altor state membre, precum şi asupra bugetului comunitar.
Deoarece reglementarile din legislaţia vamala sunt insuficiente pentru combaterea actelor de sustragere de la controlul vamal a bunurilor care trebuie plasate sub regim vamal, se impune completarea cadrului legal, pentru a furniza instituţiilor statului ce au atribuţii in domeniul aplicarii legii instrumentele necesare.
Cum fenomenul contrabandei inregistreaza o creştere alarmanta, in special in actualele condiţii economice europene şi mondiale, iar Romania se individualizeaza in randul statelor membre ale Uniunii Europene prin nesancţionarea penala a contrabandei savarşite in locurile prin care se efectueaza controlul vamal, se impune reglementarea de urgenţa a acestei situaţii, prin sancţionarea penala, de indata, a celor ce sustrag controlului vamal marfuri a caror valoare in vama este mai mare de 20.000 lei şi prin impunerea, totodata, a unui puternic caracter preventiv.
Avand in vedere ca aspectele menţionate anterior vizeaza interesul public şi constituie situaţii extraordinare a caror reglementare nu poate fi amanata, este necesar a fi luate masuri imediate pentru completarea cadrului legal.
ARTICOL UNIC
Dupa alineatul (1) al articolului 270 din Legea nr. 86/2006 privind Codul vamal al Romaniei, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 350 din 19 aprilie 2006, se introduce un nou alineat, alineatul (2), cu urmatorul cuprins:
“(2) Constituie, de asemenea, infracţiunea de contrabanda şi se pedepseşte potrivit alin. (1) introducerea in sau scoaterea din ţara prin locurile stabilite pentru control vamal, prin sustragerea de la control vamal, a bunurilor sau marfurilor care trebuie plasate sub un regim vamal, daca valoarea in vama a bunurilor sustrase este mai mare de 20.000 lei.”