Pentru Facturare si Gestiune recomandam SmartBill. Incerci GRATUIT!
In România, firmele au obligația de a depune mai multe declarații fiscale și contabile pe parcursul unui an, în funcție de tipul de activitate desfășurat, regimul fiscal și numărul de angajați. Aceste declarații sunt impuse de Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) și alte instituții relevante. În cele ce urmează, vom detalia principalele declarații pe care o firmă trebuie să le depună anual.
Presupunem ca avem o firma platitoare de impozit pe profit si TVA, cu perioada fiscala luna, cu un angajat. Firma desfasoara si tranzactii intracomunitare. Societatea repartizeaza si dividende trimestriale.
Pentru societatea din exemplul dat, se depun urmatoarele declaratii:
Tip declaratie | Frecventa | Total/an | |
Pentru angajat | D112 | lunar | 12 |
Pentru TVA | D300 | lunar | 12 |
D390 | lunar | 12 | |
D394 | lunar | 12 | |
e-TVA (verificare) | lunar | 12 | |
Pentru impozit pe profit | D100 | trimestrial (trim I-III) | 3 |
D101 | anual | 1 | |
Pentru dividende trimestriale | D100 | trimestrial (trim I-III) | 3 |
situatii financiare intermediare | trimestrial (trim I-III) | 3 | |
SAF-T | D406 | lunar | 12 |
Anual | situatii financiare | anual | 1 |
D 205 (retinere la sursa) | anual | 1 | |
Total | 84 |
La aceste 84 de declaratii anuale se mai pot adauga, in functie de cazurile particulare:
- declaratii in Revisal in cazul modificarile aduse contractului de munca al angajatului
- e-Transport
- cerere de recuperare a sumelor pentru concedii medicale
- oferta de locuri de munca vacante daca se angajeaza persoane noi
- raportari cerute de institutul de statistica, BNR si
- altele .
Numărul total de declarații depuse anual depinde de mai mulți factori, însă în cazul unei firme obișnuite care este plătitoare de TVA și are angajați, poate ajunge usor la 100 de declarații/ notificari/ raportari pe an.
Introducerea e-Factura, SAF-T inca nu a avut drept consecinta scaderea poverii declarative a contribuabililor.

Pentru truda unui contabil care este cocosat de imbecilitatile astea plateste …. mediul privat . In mod firesc contabilii trebuie platiti de ANAF pentru aceasta truda.